Dijital Salon: Kuaförler İçin 10 Sosyal Medya İçeriği Fikri

Ask Eğitim'in 'Dijital Salon' konusundaki uzun süredir devam eden serisinin bir parçası olarak, bu yazı salon sahiplerine ve kuaförlere işletmelerin sosyal medya kanallarında hangi içeriğin yayınlanabileceği hakkında birkaç fikir vermeyi amaçlamaktadır. Burada uzun listeler yer almayacaktır, ancak bununla birlikte değinilecek birçok şeyin olduğu da unutmamak gerekir (örneğin hikayeler, influencer'lar ve canlı yayın!). Buradaki notlar içerik konusunda işletmelere yardımcı olacaktır...!

 

Yapılacak şey kısaca, salonunuz hakkındaki olumlu imaj ve fikirleri, ilham verici, eğlenceli ve eğitici içeriklerle reklamlayarak kendi markanızın hikayesini anlatmaktır.


1. Müşterilerinizin öncesi&sonrası fotoğraflarını paylaşın

Özellikle sonrası fotoğrafında müşterinin başının arkasından bir fotoğraf almak uygun olacaktır. Bu tür fotoğraflar Instagram ve Facebook'ta en çok beğeniyi toplayan türler oluyor. Ayrıca yüzlerinin fotoğrafta çıkmayacağını bilen müşterileriniz fotoğrafını çekmenize daha kolay izin vereceklerdir. Instagram'da kaydırmalı görsel opsiyonunu kullanarak sonrası kısmını gösterdikten sonra bir sola kaydırma hareketi ile saçın önceki halini gösterebilirsiniz. Bu işlem, yaratılan yeni saçın sayfada görüntülenip istek uyandırmasını sağlarken, aynı zamanda insanların gerçek bir dönüşümü, yani yeteneğinizi görmesine de olanak sağlayacaktır.

 

2. İndirim, hediye ve teşvik edici ödüller sunun

Genel anlamda, bir iş sayfasını takip eden sosyal medya kullanıcıları karşılığında bir şeyler aldıklarını hissetmek ister. Facebook veya Instagram sayfalarıız aracılığıyla teşvikler sunarak ve yayınlayarak takipçilerinize kendilerini özel hissettirin. Örneğin bir fikir olarak, "bir sonraki saç boyama işleminizde %10 indirim almak için bu gönderinin altına bir başkasını etiketleyin" olabilir. Veya belki de müşterinizin aldığı bir hizmetten sonra veya bir ürün satın aldığı takdirde bir ücretsiz hediye (örn. oje, ruj veya bir mücevher) sahibi olabileceği bir kampanya başlatabilirsiniz.


3. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler paylaşın

Birçok marka için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler yayınlamak, sahip olunan içerikten daha fazla etkileşim oluşturur; çünkü insanlar başkalarına bir işletmeye güvendiklerinden daha fazla güvenirler. Bunu sosyal medya planınıza dahil etmek için bir yol bulun. Sadece her zaman izin isteyin ve gerektiği yerde ve zamanda takdir etmekten çekinmeyin.


Ayrıca, müşterilerinizi salonunuzun hashtag'ini kullanmaya ve yeni saç modellerinin yayınlarını paylaştıklarında etiketlemeye teşvik edebilirsiniz( müşterilerinizi teşvik etmek için belki de müşterilere ücretsiz bir saç kesimi kazanabilecekleri bir çekilişe girme hakkı sunabilirsiniz). Bu, müşterilerinizin sizinle daha derin bir seviyede bağlantı kurmasına yardımcı olacak, potansiyel erişiminizi genişletecektir (müşterilerinizin takipçilerini düşünün). Ayrıca favori içeriklerinizi "repost"layarak kendi sayfanız için daha çok kullanıcı tarafından üretilen içerik oluşturabilirsiniz.


Sonuç olarak, müşterilerinizi sadece ödeme yapan kişiler olarak görmeyi bırakmanın zamanı geldi; dokunduğunuz herkesin saçları, salonunuz ve uzmanlığınız için bir avukat ve gerçek hayat reklamı olabilir.


4. Ekibinizi tanıtın

Kuaförler müşterileri ile çok yakın çalışır, neden sosyal medya takipçilerinizin ekibinizi daha iyi tanımasına izin vermeyesiniz? Ekibinizi tanıtan içerikler paylaşın; onların çalışırken çekilen sahne-arkası fotoğraflarını paylaşabilir veya kişisel detaylar verebilirsiniz (örneğin favori ürünleri, en sevdikleri saç kesimi veya dünyada trend olan diğer şeyler) bu yöntemle daha anlamlı bağlantılar kurabilir ve aynı zamanda kendi ekibinizi de mutlu edebilirsiniz. Bunun karşılığında belki de onlardan bir "repost" alırsınız!


5. Alıntı ve hikaye kullanmayı deneyin

Bu içerik türleri, ölçülü ve saygın bir şekilde kullanıldığında hedef kitlenizle iletişim kurmanın harika bir yolu olabilir. Bu, içeriklerinize duygusal veya eğlenceli mesajlar ekleyerek iş sayfanıza bir insana özgü bir özellik kazandırmanıza yardımcı olurlar. Bir alıntı veya hikaye, basitçe kaynaklandırılabilir ve oluşturulabilir, ve izleyiciler bu tür içeriklerle kişisel ilişki kurma eğilimindedir (yani daha fazla etkileşim, beğeni, yorum vb.) ayrıca böylelikle salonunuzun ortamını, inanışları ve tutumunu da daha ulaşılabilir bir şekilde paylaşmanıza yardım ederler.


6. Ana Ürün hakkında Soru & Cevaplar

Müşterilerinizin saçında kullanmayı sevdiğiniz favori bir ürününüz var mı? Öyleyse sosyal medya üzerinden takipçilerinizle paylaşın! Bu içeriği neden sevdiğinizi bir video gönderisinde veya hikayelerinizde açıklamaya ne dersiniz? Bu şekilde, yalnızca takipçilerinize değerli ve eğitici materyal sağlamakla kalmayıp aynı zamanda işinize olan tutkunuzu, verdiğiniz önemi ve uzmanlığınızı da gösterir. Ayrıca müşteriler hangi lüks ürünleri salonunuzda deneyimlemeyi bekleyebileceklerini de bilmek isterler. Bonus olarak, eğer marka veya ürünü kendi gönderinizde etiketlerseniz belki de sizin içeriğinizi kendi feed sayfalarında paylaşabilirler bile!

 

7. Referanslarınızı kullanın

Müşterilerinizi Facebook İş sayfanıza yorum bırakmaları konusunda teşvik edin. Müşterilerinize bir referans gönderisi oluşturmak için onların sözlerini kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Örneğin salonunuzun marka metnini güzel bir şekilde tasarlayarak Instagram sayfanızda paylaşabilirsiniz. Endişelenmeyin, eğer iyi bir grafik tasarımcı değilseniz, ilham verici medya içeriği tasarlamanıza yardımcı olabilecek birçok online ücretsiz araç bulabilirsiniz (Canva'nın ücretsiz planı gibi).

 

8. Yaşam tarzını düşünün

Eğer güzel bir salonunuz var ise bunu gösterin ! Müşteri tabanınıza hitap eden estetik ve aksesuarları düşünün. Çalışma alanınızın içini ve dışını sergileyen fotoğraf ve video içerikleri oluşturun, özenle yerleştirilmiş saksılar, mumlar, ilgi çekici sanat eserleri, modaya uygun salon araçları ürünler ve hatta ışıklandırma; çekici ve istek uyandıran içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Asıl mesele müşterilerinize sürekli içinde bulunmak isteyecekleri bir atmosfer göstermektir.

 

9. Yerelleşin

Salonunuzun ötesinde düşünün! Takipçileriniz de gerçek dünyada yaşıyor, o halde neden yerel etkinliklere katılarak işinizin sosyal medya hesaplarında bu içerikleri paylaşmayasınız ki? - Belki yardım edebileceğiniz yerel bir yardım kurumu vardır. Belki yardım etmek için para toplamak adına bir etkinlik düzenleyebilirsiniz? Veya belki de, yolun sonunda her gün kahve aldığınız yerel kahveciye bir selam verin, karşılığında bir selam alacağınızdan emin olabilirsiniz! Müşterilerinizin yerel bölge ile ilgili ne düşündüklerini dinleyin, katılın ve bu konuda gönderi paylaşın.

 

10. İş iletişimi mesajlarının önemini hatırlayın.

Facebook salon servislerinizi tanıtmak, herhangi bir soru ile takipçilerinize ve müşterilerinize destek vermek ve randevu saatlerinizi doldurmak için mükemmel çalışan bir platformdur! Eğer randevu saatlerinizde boşluklar varsa bunları sosyal medyada facebook fotoğrafı veya hikaye olarak paylaşmayı deneyin, hatta belki size ulaşacak ilk kişiye indirim veya teşvik edici bir ödül bile teklif edebilirsiniz.

Biraz ilham geldi mi? Öne çıkma ve 1 milyondan fazla takipçiye ulaşma şansınız için @schwarzkopfprotr'yi yayınlarınızda etiketlediğinizden emin olun!

 

SIRADAKİ METİN: