Saç ve Baş Derisi Tiplerini Anlamak

Yağ bezleri, saç ve baş tipini belirlemede önemli bir rol oynar. Sebum üretimi, saçın gövdesine güç ve parlaklık kazandıran doğal bir süreçtir. Ancak, beslenme şekli, kan dolaşımı, duygusal hasarlar, ilaçlar ve yaşlanma süreci sebum üretimini etkileyebilir. Salon ürünleri, bireysel ihtiyaçlara cevap verecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir; güçlü, sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilmenizi sağlarlar. Saç ve Baş Derisi Türleri, aşağıdaki kategorilere ayırabiliriz:

Yağlı Saçlar
Fazlasıyla etkin yağ bezleri, güçsüz saçlara neden olan aşırı miktarda sebum üretimiyle sonuçlanır. Bu durum, özellikle ergenlik ve menopoz dönemlerinde belirgin olan hormonsal değişikliklerden kaynaklanabilir. Pek çok insan, yağlı saçlara sebebiyet veren yağlı bir baş derisine doğuştan sahiptir. Açık renk saç, koyu renk saçtan daha hassastır, dolayısıyla yağlanmaya daha yatkındır.

Yüksek kaliteli şampuanlar, saçın gerekli nemini ve besinini kaybetmeden temizlenmesini sağlar.

Kuru Saçlar
Kuru saç, solgun ve cansız görünür; kırılmaya daha çok meyillidir. Kırılmadan önce, kendi uzunluğunun %15’i kadar esneyebilir. Sağlıklı bir saç ise, bu rakamın iki katı kadar esneyebilir; ıslakken saç daha da esnektir. Kuru saçların sık karşılaşılan sebeplerinden biri saçın kuru kalmasıdır. Tutulan su, toplam saç hacminin %4 ila %13 arasında bir oranını oluşturur.

Yaşam tarzındaki bir değişiklik çok fark yaratabilir, ve korteksi besleyip kütikülleri pürüzsüzleştirecek bir çok ürün mevcut.

Normal Saç
Normal saç parlak, esnek ve hoş görünümlüdür. Dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla, doğru ürünlerin kullanıldığı iyi bir saç bakımının birleşimidir.

Karma Saç
Aşırı faal yağ bezleri ve kötü haldeki bir saç derisi, aşırı miktarda yağ birikmesine sebep olabilir, bu birikme saç derisine geri emilerek, aslında gerekli olan bazı yağların saçın gövdesini dolaşmasına engel olur. Bu haldeki bir saç derisi Pitriyazis Steatodisin yaygın sebeplerinden biridir. Karma saç tiplerinin kırılmaya meyilli kuru ve yorgun uçları ile yağlı kökleri olur. Bu durumda ürün uygulaması yapılırken kullanılan tekniklerde problemli bölgeyi hedef almak çok önemlidir.