Temel Soru: Renk Tam Olarak Nedir?

Renk ışıktan türemiştir, bu sebeple rengi algılayabilmemiz için bir ışık kaynağı gereklidir. Doğal ışık güneşten gelmektedir ve saf, beyaz ışık olarak tanımlanır. Diğer tüm ışık kaynakları insan yapımıdır. 

 

Işık aslında hi-fi hoparlörlerden gelen ses titreşimine benzer şekilde güneşten gelen elektromanyetik titreşim formundaki radyasyondur. İnsan gözü bu enerji dalgalarını algılar ve beyin bu bilgiyi renk olarak yorumlar.

 

Gözümüz yalnızca belirli bir titreşim aralığını, 400-700 dalga boyu arasını, algılayabilir. Bu aralık görülebilir ışık spektrumu olarak bilinir. Bilinen elektromanyetik spektrum aralığı skalanın sonundan, yani 0,01 nanometre veya daha azından (gama ışınları) 0,1 metre veya daha fazlasına kadardır (radyo dalgaları).

 

Prizmadan Geçerken Kırılan Beyaz Işık Etkisi

Beyaz ışık dalgası bir prizmanın içinden geçtiği zaman Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Çivit Mavisi ve Mor gibi farklı renk spektrumları oluşur. Bu gözümüzün görebildiği ışık spektrumudur ve tüm bu renkler 400-700 nanometre  aralığında kendi dalga boyuna sahiptir.

 

Prizmadan Geçerken Kırılan Beyaz Işık Etkisi

Prizma ışığı kırarak beyaz ışığın her bir bileşenine ayrılmasını sağlar. Benzer etki gökkuşağında gözlemlenebilir: yağmur yağdığında havadaki su damlaları güneş ışığını kırar; Dünya'nın eğriliği de aşina olduğumuz kavis etkisini verir. 

 

Renk ve Renklendirici Maddeler

Işık, doğanın iki önemli kuralından etkilenmektedir: katkı renkleri ve eksiltici renkler. Katkı renkleri basitçe ışık kaynağından, örneğin direkt güneş ışığından veya ampul tarafından oluşturulan renklerdir. Ancak ışık bir cisme düştüğünde o cismin özelliklerinden veya renklendirici maddelerinden etkilenir. Saçtaki pigment bir renklendirici madde olarak tanımlanabilir.

 

Atomik Özellik

Işığın ne kadar absorbe edildiği veya yansıtıldığı bir nesnenin atomik veya moleküler yapısına bağlıdır. Molekül, intermoleküler boşluk denen ortam çevresinde sürekli olarak hareket eden birden çok atomdan oluşur. Bu hareket işlemine Brownian hareket denir.

Bu Brownian hareketler ışığa benzer. Eğer titreşim frekansı benzer veya senktonize ise ışık yansıtılır. Eğer titreşim frekansı benzer değil ise ışık absorbe edilir.

 

Toplam Yansıma
Toplam Emme

Işığın Siyah veya Beyaz Zemin Üzerindeki Etkisi

Bu durum güneşin siyah nesneleri neden kolayca ısıttığını açıklamaktadır. Siyah yüzeyler bütün güneş ışınlarını absorbe eder ve bu fazladan enerji materyali ısıtır. Beyaz yüzeyler ise güneş ışığını yansıtır ve bu sebeple daha az enerji absorbe edilir.